tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

097Są takie chwile, gdy człowiek jest szczęśliwy nie dlatego, że spadła mu jakaś gwiazdka z nieba, ale dlatego, że znalazł się – jak chciał Johann Wolfgang Goethe – w kręgu ludzi pomocnych, dobrych, szlachetnych. Długo myślałem o tym, jak napisać relację z wielkiego i szlachetnego wydarzenia, jakim był koncert charytatywny „Gramy dla Marcina", który odbył się w ratuszu 6 listopada. Tak po kronikarsku, to trzeba by było wymienić wszystkich dobrych i szlachetnych ludzi, którzy byli tego wieczoru w ratuszu, ale to też nie wszystko, no bo przecież nie wszyscy byli – na przykład Ci, którzy darowali na licytację swoje dzieła i cenne rzeczy, pamiątki.

Tak na dobrą sprawę, to trzeba by przede wszystkim podziękować Marcinowi Rylewiczowi, który jest głównym sprawcę tego nagromadzenia szlachetności w jednym niewielkim miejscu; w ciasnej na tę okoliczność Sali im. Spytka Jordana i wąskim, ratuszowym korytarzu. To jak ja mam opisać tę niezwyczajną koncentrację dobrych fluidów? Jeśli napiszę, że Bogusław Wróbel z asystentem Kubą tak profesjonalnie pracował, jakby co najmniej miał nagłośnić i oświetlić Lady Gagę albo inną Madonnę, to nawet nie jestem pewien, czy wtedy pan Bogusław tak by się starał, jak w tą niedzielę. Jak ja mam się odnieść do występów zespołów: Sekret, ŁOO, Ballada i Przyjaciele, Krzagolec-Gang i odrodzonego po 17 latach niczym Feniks z popiołów „The Gulons", nie zapominając przy tym o duetach Wiktoria Próchnicka i Bartek Łukasik oraz Tadeusz Malik i jego uczennica Weronika Kęska? Napiszę, że zagrali i zaśpiewali rewelacyjnie, a może, że grali i śpiewali sercem, dlatego tak przepięknie... Artyści są zawsze w blasku świateł, takie ich prawo. Prawo konferansjerów to dobrze poprowadzić program, no więc gdy Ewa Jóźwiak cytowała przemyślenia żony Marcina - Barbary: „...Zachorować może każdy. Bez względu na wiek, pochodzenie, status społeczny. Trzeba spojrzeć na sytuację od drugiej strony, znaleźć choć jeden mały pozytyw całej sytuacji. Nawet w najgorszej chorobie i nieszczęściu można odnaleźć światełko w tunelu, które jest motorem napędowym i trzyma przy życiu...". Ewa kończyła cytat z przemyśleń Barbary lub Marcina, a Państwo na widowni pięknie reagowaliście brawami... Jak opisać te emocje? To trzeba przeżyć. Są artyści, konferansjerzy, reżyser oświetlenia i dźwięku, jest widownia – dzieje się widowisko, ale bez Wolontariuszy, którzy pracują w szatni, przy wejściu do ratusza, przy stoisku z fantami, podczas licytacji i na poddaszu przy stołach z poczęstunkiem, strażaków z OSP Gwoździec,  trudno, czy wręcz niemożliwe, aby to się udało... Koncert zaczął się o 16:00, oni zaczęli pracę w ratuszu co najmniej dwie godziny wcześniej, a skończyli przed północą. Uczestnicy zajęć Akademii dla Aktywnych Stowarzyszenia „Klucz" z Gwoźdźca, Charzewic, Zakliczyna, Woli Stróskiej i Rudy Kameralnej przysmaki na stoły szykowali u siebie jeszcze wcześniej... to kilkadziesiąt osób, które znów wypadałoby wymienić. A co z darczyńcami? 140 fantów od artystów, rękodzielników, rodziny, znajomych Marcina, anonimowych darczyńców, firm i instytucji, osób z tak zwanego świecznika z wisienką na tym torcie, czyli broszką od premier Beaty Szydło ze specjalną dedykacją dla Marcina. Tę broszkę po zaciętej licytacji pomiędzy burmistrzem Dawidem Chrobakiem, radną Rady Miejskiej Ewą Nijak i Teresą Horzymek  - ostatecznie wylicytowała pani doktor i artystka w jednej osobie - Teresa Horzymek z Czchowa - za rekordową kwotę 7.100 zł (słownie: siedem tysięcy sto złotych!). W sumie z licytacji, zbiórki i sprzedaży fantów uzbierało się 34.014 zł 50 gr i 105 euro... zostało tylko kilka fantów.

Co ja mam napisać? Szacunek dla wszystkich? Może lepiej, zwyczajnie napisać: dziękuję i gratuluję. Miałem krótko napisać, żeby resztę opowiedziały zdjęcia w fotorelacji, bo dla Zakliczyninfo robili je: Stanisław Kusiak, Marek Niemiec i Michał Papuga. No więc niech zdjęcia opowiadają...

Kazimierz Dudzik

 

Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin Marcin
Marcin Marcin  

 

 

 

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych