tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

DubaniowskiSobotnio-niedzielne uroczystości upamiętnienia kpt. Jana „Salwy” Dubaniowskiego zbiegły się z tragiczną rocznicą wkroczenia Armii Sowieckiej do Polski. 17 września w ratuszowej sali dyskutowano w panelu historycznym nt. okoliczności związanych z działalnością oddziału „Żandarmeria” i jego dowódcy - kpt. Jana Dubaniowskiego, ps. Salwa. Zacnych gości podejmował i sesję aranżował burmistrz Dawid Chrobak. O perypetiach powojennych opowiadali młodzieży, wszak na widowni przeważali zakliczyńscy gimnazjaliści, pani Maria Dubaniowska-Guzdek - córka kpt. „Salwy”, kpt. Józef Oleksiewicz - ostatni żyjący żołnierz oddziału Narodowych Sił Zbrojnych „Żandarmeria”, który przyjechał do Zakliczyna z Dolnego Śląska, oraz Grzegorz Gaweł - autor biografii kpt. Dubaniowskiego i Kajetan Rajski - redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”, który już w zeszłym roku promował w ratuszu naukowe wydawnictwa nt. żołnierzy niezłomnych. Te rozeszły się w sobotę jak ciepłe bułeczki, bowiem opowieści zaproszonych gości były poruszające.


Pani Maria, doceniając pracę Grzegorza Gawła, traktującą o jej ojcu, zastrzegła sobie zachowanie nazwisk konfidentów opisywanych w książce w tajemnicy, by nie dotknąć członków ich rodzin, którzy zapewne nie byli i nie są niczemu winni. Według niektórych hipotez mieliby donieść milicji i UB i wskazać miejsc stacjonowania oddziału kapitana, aczkolwiek autor opracowania skłania się ku wersji, że przyczyną zasadzki na oddział „Salwy” był odwet za zarekwirowanie przez partyzantów w paleśnickim sklepie znacznej gotówki. Kierownik skupu owoców Spółdzielni Rolniczo-Handlowej z Nowego Sącza, któremu partyzanci skonfiskowali 286 tys. zł państwowych pieniędzy (za pokwitowaniem), puszczony wolno, doniósł zaraz o zdarzeniu na posterunek MO w Zakliczynie. UB i milicja natychmiast podjęły akcję zbrojną w Rudzie Kameralnej…
Kajetan Rajski opisywał gehennę żołnierzy podziemia, ich ofiarność i wierność Ojczyźnie. Jak byli znienawidzeni, świadczy fakt, że powszechnie i propagandowo ukazywano ich jako bandytów i pospolitych watażków i rabusiów. Najbardziej skrajnymi przypadkami bestialstwa reżimu są mordy na całych rodzinach, jak w przypadku „Ognia” na Podhalu, bezimienne „łączki” pod płotem po strzale w potylicę, oraz takie akty tchórzostwa i zwyrodnienia, jak aresztowanie na pół roku… 5-letniego Janusza Niemca za „współpracę z bandą Żubryda”.
- Ja jestem szczęściarzem, bo mój ojciec został odnaleziony i zidentyfikowany, ale solidaryzuję się nadal z tymi wszystkimi, którzy jeszcze swoich ojców szczątek nie posiedli - mówił syn komandora Mieszkowskiego podczas otwarcia wystawy "Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Bohaterowie nienazwanego powstania" w Muzeum Wojska Polskiego. Kpt. „Salwa” jako jeden z nielicznych dowódców antykomunistycznego podziemia ma swój grób na cmentarzu w Zakliczynie.
Bardzo ciepło o swoim dowódcy wyrażał się kpt. Oleksiewicz. Ceni go za rozwagę, mądrość, prawdziwą postawę oficera. Jak wielka musiała być rozpacz jego rodziny, skoro po ujawnieniu w marcu 1947 roku, inwigilowany i szykanowany przez bezpiekę, nie podjąwszy współpracy, zostawił w domu ukochane żonę i bliźnięta i poszedł znowu do lasu, formując oddział „leśnych”, by walczyć o wolną i niepodległą Polskę.
Ratuszowa konferencja przybliżyła ważkie tematy, tak skrzętnie pacyfikowane i skrywane w PRL-u. Nie wolno nam przemilczeć tych krwawych kart martyrologii wojennej i powojennej, dla przyszłych pokoleń, dla pokoju, z nadzieją, że się nie powtórzą - to konkluzja sobotniej, historycznej sesji w zakliczyńskim ratuszu.
Konferencja pod patronatem Starostwa Powiatowego z udziałem wicewojewody Józefa Gawrona i Jacka Hudymy z Zarządu Powiatu Tarnowskiego.
Jutro fotoreportaż z niedzielnych uroczystości odsłonięcia pomnika kpt. Jana Dubaniowskiego i jego żołnierzy w Rudzie Kameralnej.

 

Dubaniowski Dubaniowski Dubaniowski
Dubaniowski Dubaniowski Dubaniowski
Dubaniowski Dubaniowski Dubaniowski
Dubaniowski Dubaniowski Dubaniowski
Dubaniowski Dubaniowski Dubaniowski
Dubaniowski Dubaniowski Dubaniowski
Dubaniowski Dubaniowski Dubaniowski
Dubaniowski Dubaniowski Dubaniowski
Dubaniowski Dubaniowski Dubaniowski
Dubaniowski Dubaniowski Dubaniowski
Dubaniowski Dubaniowski Dubaniowski
Dubaniowski Dubaniowski Dubaniowski

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych