tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

ZWZCK baner

 

jaszSamorząd Terytorialny miasta Jászfényszaru i Stowarzyszenie Jász Íjász serdecznie zapraszają delegację z miasta Zakliczyn na cykliczną imprezę związaną ze Świętem Narodowym…
Odpowiadając na zaproszenie Pani Burmistrz z zaprzyjaźnionego miasta Jászfényszaru położonego na Węgrzech w dniach 19 – 22.08.2016 r. delegacja naszej gminy składająca się z 20 osób na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Zakliczyn Dawidem Chrobakiem uczestniczyła w Święcie Chleba oraz Święcie Narodowym Węgier. 19 sierpnia w godzinach popołudniowych miała miejsce część oficjalna Święta Chleba oraz Święta Narodowego Węgier z udziałem przedstawicieli władz rządowych Węgier, władz samorządowych i mieszkańców miasta.

W sobotę dniu 20 sierpnia mogliśmy dopingować naszą młodzież (10 gimnazjalistów) wspomaganą przez nieco starszych zawodników podczas rozgrywek piłki nożnej na małym boisku. Nasi młodzi zawodnicy dzielnie walczyli z starszymi zawodnikami reprezentującymi pozostałe drużyny z Węgier i Ukrainy. Najważniejsze, iż wszyscy dobrze się bawili, obyło się bez groźniejszych kontuzji a koniec końców rozgrywki zakończyły się wymianą uścisków dłoni i uśmiechów. Po rozgrywkach przyszedł czas na podsumowanie, przedstawiciele naszej delegacji udali się do Pani Burmistrz M. Czegledi by porozmawiać przy okrągłym stole. Burmistrzowie wymienili się pomysłami na dalszą pomyślną współpracę obu miast. Odbyło się również uroczyste wręczenie pucharów z rozgrywek, nasza reprezentacja otrzymała dyplom i puchar za zajęcie III miejsca. Pod koniec dnia udaliśmy się do sąsiedniego miasta Jászberény gdzie zostaliśmy zaproszeni do „Jasz Muzeum”, którego tematyka poświęcona była historii, tradycji i kulturze Węgrów zamieszkujących ten region. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądały tradycyjne stroje tego narodu na łamach wieków oraz w jaki sposób żyli i mieszkali w dawnych czasach. Kolejny dzień obfitował w atrakcje turystyczne, wraz z pozostałymi delegacjami z Rumuni i Ukrainy udaliśmy się do Budapesztu gdzie docelowo trafiliśmy do Parlamentu Węgierskiego, na wstępie podziwialiśmy okazały neogotycki budynek z końca XIX wieku. Następnym punktem naszej wyprawy okazało się Wzgórze Zamkowe, czyli najstarsza część Budapesztu, która zachowała swój pierwotny charakter, poza Starym Miastem znajduje się na nim również Zamek Królewski. Podczas naszej wizyty otwarte były liczne stoiska rękodzielnicze i spożywcze, gdzie można było skosztować przysmaków węgierskich i zakupić niepowtarzalne pamiątki. Na zakończenie jakże cudownego dnia odwiedziliśmy Plac Bohaterów, poznając historię najdzielniejszych z Węgierskich przywódców. W ostatni dzień naszego pobytu część uczestników delegacji związanych z oświatą miała okazję uczestniczyć w konferencji pedagogicznej. Druga część naszej delegacji udała się na zwiedzanie parku inwestycyjnego w Jászfényszaru. Po tych wszystkich wrażeniach niestety przyszedł czas pożegnania jednak i ta część nie obyła się bez niespodzianek, przypadkowo podczas pożegnalnego obiadu natknęliśmy się na śpiewaczkę operową pochodzącą z Jászfényszaru, na zaproszenie Burmistrza zgodziła się przyjechać do Polski w przyszłym roku i wystąpić przed publicznością w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Ewelina Siepiela - Przedstawicielka Organizacji Pozarządowych Gminy Zakliczyn

jaszfenyszaru jaszfenyszaru jaszfenyszaru
jaszfenyszaru jaszfenyszaru jaszfenyszaru
jaszfenyszaru jaszfenyszaru jaszfenyszaru
jaszfenyszaru jaszfenyszaru jaszfenyszaru
jaszfenyszaru jaszfenyszaru jaszfenyszaru
jaszfenyszaru jaszfenyszaru jaszfenyszaru
jaszfenyszaru   

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych