Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

 DSC0969Tradycyjne ludowe rękodzieło to zanikające zjawisko. Niewielu już ludzi kultywuje dawne wzornictwo i techniki rękodzielnicze. Projekt Szlak Rzemiosła powstał po to, by pokazać współczesnych twórców ludowych, trudniących się rzemiosłem w tradycyjny sposób. Dzięki Szlakowi można poznać twórców, dla których rzemiosło to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Projekt przygotowano z myślą o turystach, chcących na mapie Małopolski odnaleźć zapominane już zawody i tradycje oraz odkryć je na nowo.


W projekcie uczestniczą pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego z całej Małopolski. Obecnie w bazie znajduje się ponad 200 twórców, reprezentujących 24 rzemiosła, w blisko 130 miejscowościach. Tworzą oni 7 tras regionalnych: Krakowską, Tarnowską, Suską, Limanowską, Sądecką, Gorlicką i Podhalańską.
Szlak otwiera drzwi do stuletniej garncarni, warsztatu tkackiego, prowadzi przez plantację wikliny i łemkowską krainę. Dzięki Szlakowi można połączyć aktywny wypoczynek z nauką technik rzemieślniczych i poznawaniem kultury regionów.
Stanisław Socha z Faściszowej jest samoukiem. Jego pasja narodziła się w dzieciństwie: uczniowie szkoły podstawowej w Brzozowej mieli za zadanie wykonać lampki nocne z drewna. Potem pan Stanisław zajął się korzenioplastyką. Odnajdywał na brzegu Dunajca korzenie o ciekawych formach i dorabiał do nich własne fragmenty. Od 1984 r. tworzy rzeźby przy pomocy noża (ale i nie stroni od dłuta i… piły motorowej – przyp. red.). Część z jego wczesnych dzieł można do dzisiaj podziwiać w galerii pana Stanisława – są doskonale zachowane dzięki fachowej konserwacji.
W warsztatach na Szlaku Rzemiosła Małopolski w gospodarstwie Stanisława Sochy uczestniczył Stanisław Kusiak.
(źródło: www.szlakrzemiosla.pl)

 

 

socha socha socha
socha socha socha
socha socha socha
socha socha socha
socha socha socha
socha socha socha
socha socha socha
socha socha socha
socha socha socha
socha socha socha
socha socha  

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.