Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

mjasJászfényszaru, to malownicze miasteczko na północy Węgier. Właśnie tam delegacja Gminy Zakliczyn złożona z wyróżniających się uczniów Gimnazjum w Zakliczynie i Paleśnicy oraz władz lokalnych została zaproszona na obchody Dni Światła połączone ze zwiedzaniem oraz obozem języka angielskiego. 15 sierpnia o godz. 6 rano wyjechaliśmy z Zakliczyna pod opieką p. Ireny Flakowicz. Po 6-godzinnej podróży zostaliśmy niezwykle mile powitani przez tamtejszą młodzież i charyzmatyczną Burmistrz dr. Czegledi Marta. Już pierwszego dnia zorganizowano mnóstwo atrakcji, mających na celu integrację międzynarodowych rówieśników z Zakliczyna, Bors i Jászfényszaru. Zajęcia opierały się na zabawach, muzyce i tańcu. Wieczorem wraz z mieszkańcami zasiedliśmy przy wspólnym ognisku. Skok przez ogień miał na celu pogłębienie naszych więzi.

Oto krótkie sprawozdanie z naszego pobytu:

Dzień 2:
Po śniadaniu, udaliśmy się do Gospodarstwa Pethő, gdzie poznaliśmy warunki pracy tamtejszych rolników oraz poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat zajęć gospodarskich. Później, miały miejsce niezwykle ciekawe zajęcia w języku angielskim, których tematem przewodnim była Unia Europejska, zajęcia prowadziły niezwykle sympatyczne osoby - Bogi i Melinda. Kąpiel w basenie to kolejna atrakcja, w jakiej mogliśmy tego dnia uczestniczyć. Mieliśmy również możliwość przejazdu traktorem, budowania zamku z bali słomianych. Te zajęcia przyniosły wiele radości wszystkim uczestnikom. Po kolacji organizatorzy zaplanowali podziwianie gwiazd przez lornetki. Była to magiczna chwila.
Dzień 3:
Tego dnia poznaliśmy tajemnice szkoły Smart. Zajęcia w języku angielskim zorganizowane zostały w przepięknym zamku Rimóczi i Urzędzie Miasta. Wszystkie lekcje opierały się na pracy z urządzeniami multimedialnymi. Później udaliśmy się do Areny Świetlnej w bazie sportowej, gdzie atrakcji było bardzo wiele: uliczna koszykówka, tenis stołowy, piłka nożna na małym boisku, piłka nożna, boks, amerykański futbol, piłka ręczna, tenis. Później zjedliśmy kolację na dziedzińcu urokliwego Domu im. św. Elżbiety, dokąd wkrótce przybyła delegacja samorządowa Gminy Zakliczyn. Wieczór tego dnia został poświęcony pamięci słynnego węgierskiego piosenkarza- Máté Pétero. Odbył się również koncert Jáger János-a i jego przyjaciół oraz gitarzysty Bérczesi’ego Róberta.
Dzień 4:
Ten dzień był bardzo urozmaicony ze względu na różne zajęcia od edukacyjnych po rozrywkowe. Po śniadaniu, odbyły się zawody cyfrowe z przeszkodami. Polegały one na szukaniu określonych miejsc w Jászfényszaru oraz wykonaniu zadań w j. angielskim. Następnie odbyła się edukacyjna prezentacja Lego w zamku Rimóczi, która opierała się na wykonaniu z klocków, historii, a następnie jej zaprezentowaniu. Park Przemysłowy, to kolejny przystanek na naszej mapie miejsc do zwiedzania. Wszystkim niezwykle spodobała się Fabryka Spółki Akcyjnej Samsung Elektronics. Poznaliśmy tam sposób wykonania podstaw sprzętów wykorzystywanych na co dzień w domach całego świata np. telewizorów. Następnie, odbyła się prezentacja firmy Thyssenkrupp Presta Hungary Kft. Poznaliśmy również Centrum Przemysłowe Jászfényszaru. Wieczorem na placu głównym miasta odbyły się koncerty: zespołu NB, zespołu Intim Torna Illegal, Disco dżokeja Dave’a- M. Dużo radości sprawiła nam zabawa holi color porfestő. Wszyscy zebrani na placu, otrzymali paczki z kredą w różnych kolorach i w rytmie muzyki zaczęliśmy się nią obrzucać.
Dzień 5:
Przedostatni dzień naszej wizyty to główne obchody Święta Światła. Po śniadaniu, odbył się konkurs w j. angielskim. Na placu głównym, po południu miała miejsce prezentacja lokalnych produktów. O godz. 14 rozpoczęły się centralne uroczystości. Uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy IV. Warsztatów Artystycznych. O godz. 19 odbyły się koncerty. Najpierw muzyki ludowej zespołu Csurgó, a później zespołu Magna Cum Laude. Zwieńczeniem wieczoru był zapierających dech w piersiach widowiskowy pokaz sztucznych ogni.
Dzień 6:
Ostatni dzień naszej wizyty rozpoczęliśmy od świątecznej Mszy św. Następnie odbyło się śniadanie i dyskusja będąca zwieńczeniem uroczystości na zamku Rimóczi. Zostaliśmy niezwykle miło i serdecznie pożegnani przez naszych węgierskich rówieśników.

Wyjazd ten pozwolił nam polepszyć umiejętności językowe, tak niezbędne w dzisiejszym świecie. Poznanie nowych miejsc oraz historii Węgier sprawiło, że poszerzyliśmy swoje horyzonty. Nawiązaliśmy ciekawe relacje, które być może przetrwają wiele lat. Nie sposób wymienić wszystkich korzyści, jakich dostarczył nam ten wyjazd. Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Zakliczyn, Panu Dawidowi Chrobakowi za sfinansowanie przejazdu oraz władzom Jászfényszaru za zaproszenie i gościnność. Liczymy na to, że nowe znajomości przerodzą się w trwałe przyjaźnie a zdobyta wiedza i nowe doświadczenia zaowocują w dorosłym życiu.

Uczestnik wyjazdu; Jakub Tabiś

jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas jas
jas jas  

Partner zakliczyninfo

Warto zobaczyć

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.