Przejście do firmy KM-Net

cmr

pdu

Czytaj więcej: Wigilia u „Wróblowianek” w odnowionej remizieTrzecia niedziela grudnia to kolejny dzień obfitujący w wydarzenia zapowiadające zbliżające się szybkimi krokami Święta Bożego Narodzenia. Wigilie dla osób starszych zorganizowano w Stróżach, zaś godzinę wcześniej zgromadzono się w odświętnym nastroju w równie miłym gronie we wróblowickiej remizie. Tamże „Wróblowianki”, w dopiero co oddanym do użytku obiekcie po przeprowadzonym przez samorząd gminy remoncie, urządziły jak co roku wieczerzę wigilijną,

Czytaj więcej: W Stróżach, w to wigilijne popołudnie…Spotkane przedświąteczne zgromadziło w stróskiej remizie oddanych przyjaciół z okolicznych wsi oraz sprawdzonych sympatyków, którzy rokrocznie nie omieszkają przekroczyć gościnne progi Domu Strażaka, odpowiadając na zaproszenie organizatorów. Gospodynie ze Stróż cieszyły się podwójnie z tej okazji. Raz, że mogły podzielić się z bliźnimi tym, co mają, i co panowie - Wojewoda z Burmistrzem życzliwie przekażą, dwa - to okazja pochwalenia się niemałym dorobkiem Koła Gospodyń Wiejskich „Pod bocianim gniazdem”, w tym… świeżo odnowioną kuchnią - dzięki wsparciu włodarza miasta i gminy. Po termomodernizacji remizy - to kolejna wartościowa inwestycja, a na zewnątrz obok budynku powstają tu jeszcze dwie altanki dla potrzeb mieszkańców i plenerowych imprez tu przeprowadzanych, jak ta charytatywna dedykowana choremu Szczepanowi Martyce. Gospodynie, pod wodzą rzutkiej pani prezes Ewy Krakowskiej, mają tym samym większe pole do popisu. Wigilijnym menu i szczodrymi upominkami podzieliły się z osobami starszymi ze Stróż, Filipowic, Rudy Kameralnej, Woli Stróskiej, Wesołowa i Zdoni dzięki wsparciu - przymnijmy - Burmistrza Zakliczyna i Wojewody Małopolskiego.

Czytaj więcej: Praktyczny sprawdzian nabytych umiejętnościNasi strażacy odbywają regularne ćwiczenia na różnych szczeblach i w różnych aspektach. Szkolenia  są niezbędne, bo zdarzeń drogowych, jak to w Roztoce (notabene z udziałem poszkodowanego, choć bez uszczerbku na zdrowiu, strażaka z zakliczyńskiej jednostki) albo niedawny pożar słomianych bali w Lusławicach - przybywa. Był to praktyczny sprawdzian wyszkolenia dwudziestu druhów świeżo po szkoleniu z ratownictwa medycznego.

Gminne ćwiczenia na Kamieńcu dotyczyły pozorowanego wypadku drogowego, tj. działania związane z wydostaniem „rannych” z pojazdu przy użyciu wszelakiego sprzętu i udzielenie im pierwszej pomocy. Dtugi epizod dot. pomocy medycznej „poszkodowanym” osobom w zadymionej hali sportowej Dunajca.

Czytaj więcej: To już ćwierćwiecze ulicznych zawodów…Jubileuszowa 25. edycja Ulicznego Biegu Niepodległości stanowiła  główny akcent gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w dniu 11 listopada br. Program święta wzbogacony o uroczystą Eucharystię w kościele parafialnym pw. św. Idziego, której przewodniczył ks. proboszcz Paweł Mikulski, z udziałem Strażackiej Orkiestry Dętej „Filipowice pod batutą Dominika Maoik, dzielił się na trzy części oraz grantowe spektakle ZCK przeprowadzone w innych terminach. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny i Gminy Zakliczyn tradycyjnie uczestnicy Święta Niepodległości przemaszerowali do Rynku pod pomnik ofiar wojen i komunizmu, gdzie przemówił pan burmistrz, zaś poczty sztandarowe i delegacje samorządu z Burmistrzem Zakliczyna, szkół, organizacji oraz przedstawicieli partnerskiego Jászfényszaru oddały hołd. Podobnie uczyniono pod pomnikiem mjr. „Kuby” Bojarskiego i innych legionistów spoczywających na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie. W kościele, w Rynku i w nekropolii zaprezentowano zwycięski w Łowczówku wieniec żałobny wykonany przez młodzież szkolną ze Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie.

Czytaj więcej: Spółdzielnia Socjalna „Serce PogórzaMiło nam poinformować, że Spółdzielnia z Dzierżanin otrzymała I wyróżnienie w kategorii głównej konkursu „Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2019”. Kapituła konkursu doceniła nasze przedsiębiorstwo społeczne za efektywne wykorzystanie lokalnego dziedzictwa kulinarnego do rozwoju biznesu społecznego i strategię marketingową promującą zasoby lokalne.

W imieniu całego zespołu Spółdzielni dziękujemy: Organizatorom Konkursu, Kapitule oraz Fundatorom, jak również naszym klientom, bez których nasza praca nie miałaby sensu. Gratulujemy również pozostałym zwycięzcom.

 

Czytaj więcej: Urodziny Profesora23 listopada br. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego świętowano 86. urodziny patrona i założyciela lusławickiego kampusu - profesora Krzysztofa Pendereckiego. Wyjątkowy koncert pod batutą Macieja Tworka z towarzyszeniem znakomitych zespołów z I,Culture na czele oraz chórami Filharmonii Krakowskiej i solistami: Natalią Rubiś (sopran), Karoliną Sikorą (sopran), Anną Lubańską (mezzosopran), Adamem Zdunikowskim (tenor) oraz Robertem Jezierskim (bas) był źródłem niezapomnianych wrażeń.

Czytaj więcej: 60 lat ZSP: historię i legendę tworzą ludzieRozmowa z Krzysztofem Małkiem - Dyrektorem Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie

 

- Gratulując diamentowego jubileuszu podległej Panu placówce przy ul. Grabina, zapytam na wstępie naszej rozmowy o najważniejsze momenty w historii szkoły. Które okresy wyróżniłby Pan?

- Dziękuję za gratulacje, jest mi niezmiernie miło, że szkoła, którą mam przyjemność kierować ma okazję do świętowania. Sądzę, że jubileusz Szkoły Przysposobienia Zawodowego w Zakliczynie, której kontynuatorem jest Zespół Szkół Ponadpodstawowych, to ważna rocznica dla mieszkańców regionu. Historię i legendę miejsc czy instytucji tworzą ludzie – ich decyzje i czyny, osobowości i postawy, zachowania i działania. Tak jest także z historią szkoły, która – od sześćdziesięciu lat – tworzy swoją kronikę, pisaną biografiami ludzi dokładających cząstkę siebie do wspólnego dzieła.

Czytaj więcej: „Jesteśmy Polką i Polakiem”!Polska – to taka kraina,

Która się w sercu zaczyna.

Potem jest w myślach blisko,

W pięknej ziemi nad Wisłą.

 

Jej ścieżkami chodzimy,

Budujemy, bronimy.

Polska – Ojczyzna…

Kraina, która się w sercu zaczyna.

(R. Przymus - „ Polska”)

 

Jak wytłumaczyć dzieciom, czym jest Polska, czym - niepodległość? Jak zaszczepić radość, którą daje nam życie w niepodległym kraju? Niemałym wyzwaniem jest zasianie w sercach przedszkolaków ziarnka patriotyzmu. A czym jest patriotyzm? Zapyta niejeden mały obywatel.

Czytaj więcej: Sztandar to duma i cześć!Miło nam poinformować, że nasza szkoła w poniedziałek, 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości otrzymała Puchar za zajęcie II miejsca w Międzyszkolnym Turnieju Pocztów Sztandarowych.

Poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zakliczynie w składzie: Kacper Hołda, Bartek Kurzydło, Danuta Łazarz, Anna Łyczko, Ania Pasionek i Gabriela Łazarz - to uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę w oficjalnej uroczystości 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na Placu Wolności w Kielcach.

Czytaj więcej: „Lanckoronka” świętowała…Narodowe Święto Niepodległości obchodzono w Szkole Podstawowej im. Lanckorońskich nader uroczyście, zwłaszcza że szkoła po raz kolejny może się pochwalić pierwszym miejscem, tym razem w 23. edycji Konkursu Wieńców Nagrobnych „Żołnierska Pamięć”, którego rozstrzygnięcie nastąpiło podczas uroczystości powiatowej w Łowczówku. Dyr. Józef Gwiżdż, gospodarz niepodległościowej akademii, nie bez dumy pogratulował autorkom pracy pod kierunkiem mgr Haliny Kochan. A trzeba wiedzieć, że kryteria doboru materiałów są ścisłe i surowe, zakładają użycie wyłącznie naturalnych materiałów. Misterny wieniec, prezentowany następnie przy pomniku ofiar wojen i prześladowań na zakliczyńskich „plantach”, a następnie złożony 11 listopada przy pomniku mjr. „Kuby” Bojarskiego na cmentarzu parafialnym w Zakliczynie, wykonały uczennice: Natalia Cepiga, Weronika Krakowska, Emilia Kwiek, Paulina Mytnik - wszystkie z klasy VII i Oliwia Pach - kl. VIII.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.