Baner festiwalu

 

dożynkigwoździec Renesans tradycji dożynkowych w Polsce trwa w najlepsze. Co rusz media informują o imprezie dożynkowej w skali parafii, sołectwa, gminy, powiatu czy województwa. Niektórzy nawet zaczynają świętowanie plonów przed dniem 15 sierpnia, który jest w tradycji polskiej dniem, od którego winno rozpoczynać się dożynki. A dlaczego ? 15 sierpnia jest uroczystością kościelną Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, popularne także jako Matki Boskiej Zielnej. W Polsce i innych krajach europejskich o kulturze rolniczej, tego dnia czci się Matkę Boską Wniebowziętą uznaną za patronkę ziemi i roślinności. W tym roku 8. Dożynki Gminy Zakliczyn odbędą się 17 sierpnia w Gwoźdźcu z udziałem 15 sołeckich delegacji wieńcowych. Uroczystości rozpoczną się Mszą świętą dziękczynną w kościele pw. Katarzyny Aleksandryjskiej, a następnie orszak dożynkowy uda się na teren pobliskiego Domu Strażaka, gdzie nastąpi ośpiewanie wieńców w kolejności:

 

 

1. Gwoździec
2. Lusławice
3. Borowa
4. Zdonia
5. Stróże
6. Faściszowa
7. Wola Stróska
8. Wróblowice
9. Słona
10. Charzewice
11. Paleśnica
12. Wesołów
13. Kończyska
14. Ruda Kameralna
15. Filipowice

 

plakat dozynki WMPo obrzędzie dożynkowym nastąpi część artystyczna i festyn dożynkowy z zespołem Albatros, podczas którego wystąpi w koncercie jubileuszowym grupa Focus. Tydzień później gospodarze gminnych dożynek reprezentować nas będą podczas Dożynek Powiatowych w Wojniczu.

 

Z kolei Zakliczyn będzie gospodarzem 21. Dożynek Województwa Małopolskiego w dniu 1 września 2019 roku na Kompleksie Rekreacyjno Sportowym "Kamieniec".

 

Do udziału w wojewódzkim święcie plonów w Zakliczynie zgłosiły się 24 grupy wieńcowe ze wschodniej Małopolski. Najliczniej reprezentowany jest powiat tarnowski, nieco mniejszą reprezentację wystawia powiat dąbrowski i bocheński. Ponadto do Zakliczyna przyjadą reprezentanci powiatu wielickiego, nowosądeckiego, brzeskiego, proszowickiego, limanowskiego i krakowskiego.

 

Naszą gminę reprezentować będzie grupa wieńcowa ze Stróż.

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.