Baner festiwalu

 

dożynkiplakatPo raz 20. Powiat Tarnowski zaprasza na dożynki powiatowe – tym razem do Zakliczyna, zresztą w naszej gminie dożynki tej rangi będą odbywać się po raz pierwszy zważywszy na historię Powiatu Tarnowskiego. Drugi dzień świętowania plonów w Zakliczynie na Kamieńcu, w niedzielę 26 sierpnia, rozpocznie się Mszą świętą – polową, która zostanie odprawiona na scenie dożynkowej. Uroczysta polowa Msza święta dożynkowa rozpocznie się o godzinie 12 – tej. Wcześniej powitamy w Zakliczynie, (mamy taką nadzieję), delegacje wszystkich szesnastu gmin Powiatu Tarnowskiego – naszą gminę reprezentować będą Stróże. Po Mszy świętej starostowie dożynek powiatowych – państwo Lucyna i Jan Zelkowie z Lusławic – powitają gospodarza Powiatu starostę Romana Łucarza oraz burmistrza Dawida Chrobaka dożynkowym chlebem. Na scenie pojawi się nasz znakomity chór "Cantando canzoni" i zaprezentuje wiązankę utworów, które są klasyką polskiej kultury ludowej – w tym czasie gospodarze dożynek częstować będą gości chlebem. Około 2 godzin będzie trwać ośpiewywanie wieńców, po czym komisja konkursowa uda się na oględziny wieńców i sporządzenie protokołu konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

 

kfcNa scenie zamelduje się Kabaret Czwarta Fala z repertuarem muzycznym. Formacja ze Świętokrzyskiego znakomicie radzi sobie z parodiowaniem największych przebojów krajowych: https://www.youtube.com/watch?v=RKbjvVOA9-M oraz zagranicznych hitów: https://www.youtube.com/watch?v=1dHOuroDoVs
Po estradowym spotkaniu z parodiami przebojów w wykonaniu Czwartej Fali poznamy dwa rozstrzygnięcia konkursowe; na Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego oraz Najładniejsze wieńce dożynkowe. To zaś oznacza, że będziemy zbliżać się do finału dwudniowego święta plonów w Zakliczynie. Finałem tego spotkania będzie występ gwiazdy Dożynek w Zakliczynie, zespołu "Złoty Maanam". Nie wdając się w szczegóły historii Maanamu i Kory która w lipcu tego roku odeszła z tego świata, napiszę, że zespół "Maanam" z Korą w składzie oficjalnie zakończył działalność z dniem 31 grudnia 2008 roku. 5 lat wcześniej Marek Jackowski składa muzykom z Maanamu, jak to określił propozycję ,złotego składu”. Niestety nagła i niespodziewana śmierć Marka przerywa prace nad tym projektem. Po parunastu miesiącach od śmierci Marka muzycy postanawiają jednak kontynuować wolę Marka Jackowskiego, aby powstał Złoty Maanam. Mając pełną akceptacje i wsparcie żony Marka Jackowskiego Ewy Jackowskiej, która po śmierci Marka stała się jedyną spadkobierczynią wraz z jego dziećmi wszelkich praw autorskich i pokrewnych oraz ustne oświadczenie Milo Kurtisa o zgodzie na używanie nazwy Złoty Maanam powstanie grupy staje się faktem. Zespół rozpoczyna zaawansowane próby w składzie: wybrana jeszcze przez Marka Jackowskiego w programie telewizyjnym Szansa na Sukces wokalistka Karolina Leszko. Ryszard Olesiński gitarzysta, którego niepowtarzalne brzmienie, riffy gitarowe i solówki od lat są nieodłącznzlotymaanamym i charakterystycznym elementem piosenek Maanamu, Paweł Markowski perkusista nierozerwalnie związany z Maanamem od początków jego powstania, twórca większości bitów perkusyjnych w utworach Maanamu. Bogdan Wawrzynowicz basista muzyk z wieloletnim stażem w Maanamie oraz uznany gitarzysta Krzysztof Zawadka z Oddziału Zamkniętego. Grupa w tym składzie nagrywa pierwszy singiel pod tytułem „Gdy nadciąga burza” https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=NUbXRQi_vG8 z muzyką Ryszarda Olesińskiego i słowami Karoliny Leszko. Piosenka w radio RDN zostaje piosenką miesiąca a później piosenką roku 2014. Złoty Maanam rozpoczyna koncerty po kraju, które publiczność przyjmuje owacyjnie a wokalistka Karolina Leszko daje się poznać jako godna następczyni Kory wykazując charyzmę, kunszt wokalny i wspaniały kontakt z publicznością. W 2017 Złoty Maanam nagrywa piosenkę pod tytułem „Miasto miłości” https://www.youtube.com/watch?v=zvwE_PQwpko kompozycję Marka Jackowskiego do słów Magdaleny Iżyńskiej w której wykorzystany został głos Marka Jackowskiego wcześniej nagrany w duecie z Karoliną Leszko. Utwór zdobywa już sympatie radiosłuchaczy i emitowany jest w wielu rozgłośniach radiowych. Repertuar koncertowy zespołu Złoty Maanam to perfekcyjnie wykonane znane wszystkim największe przeboje zespołu Maanam, w ich oryginalnym brzmieniu, które w interpretacji Karoliny Leszko są z entuzjazmem przyjmowane przez publiczność. Koncert zespołu Złoty Maanam to ponad godzinny spektakl wspaniałej zabawy zarówno dla starszej publiczności jak i młodzieży. Na taki znakomity spektakl muzyczny zapraszamy do Zakliczyna – początek koncertu Złotego Maanamu planujemy na godzinę około 19 – tą. Potem pokazem sztucznych ogni zakończymy dwudniową imprezę dożynkową. Konferansjerkę, tak jak w sobotę, poprowadzi duet Katarzyna Adamczyk i Sebastian Fołta.

 

W artykule wykorzystałem materiały; Kabaretu Czwarta Fala oraz https://zlotymaanam.com.pl , www.culture.pl

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.