„Zakończyliśmy żniwa, plony zebrane, więc czas rozpocząć świętowanie. Tegorocznym gospodarzem jest sołectwo Stróże. Wszyscy dołożyli wiele starań, aby to dzisiejsze święto był niezapomniane. W imieniu organizatorów Dożynek Gminy Zakliczyn, tj. Stowarzyszenia Koła Gospodyń „Pod bocianim gniazdem”, Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn, Zakliczyńskiego Centrum Kultury oraz własnym pragniemy serdecznie powitać Państwa na dzisiejszych obchodach święta plonów. Jednak przede wszystkim witamy Was, Drodzy Rolnicy! Jesteśmy wdzięczni za Wasz trud i razem z Wami chcemy dziś cieszyć się tegorocznymi plonami. Pragniemy podziękować za ogrom Waszej pracy i za to, że nie zabraknie chleba na polskich stołach. Niech naszą wdzięczność wyrażą słowa wiersza:
To, co pługiem zaorzesz, to, co ręką zasiejesz,
Wrośnie w twoją ojczyznę, wrośnie w twoją nadzieję.
To, co zbierzesz we żniwa, co wymłócisz w mozole,
Będzie pieśnią skowronka, będzie śladem na czole.
To, co dzielić potrafisz, mnożyć się będzie w pocie,
I rozdzwoni się w sercu, w błękicie i w złocie.”
Tymi słowami prowadzący uroczystość - Agnieszka Łazarek i stróski radny Maciej Krakowski - powitali uczestników święta.
Wśród gości Dożynek Gminy Zakliczyn - Stróże 2017 wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys, poseł Michał Wojtkiewicz, samorządowcy: małopolscy, powiatowi i miejscy, sołtysi, gospodarze sąsiednich gmin: Tadeusz Bąk – Burmistrz Wojnicza, Zbigniew Drąg – Wójt Wierzchosławic, Józef Knapik – Wójt Pleśnej, Marek Karaś – Wójt Rzepiennika Strzyżewskiego oraz dyrektorzy instytucji, szkół, przedstawiciele służb i organizacji pozarządowych.
Święto plonów rozpoczęło się Eucharystią w pobliskim kościele filialnym pw. św. Jerzego, w podzięce Opatrzności za udane zbiory, którą koncelebrowali: ks. Paweł Mikulski - proboszcz parafii św. Idziego w Zakliczynie, ks. Mateusz Wójcik z tejże parafii, o. gwardian Nataniel Marchwiany - proboszcz parafii Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie, ks. Wojciech Kościółek – proboszcz parafii w Dzierżaninach. Nabożeństwu towarzyszyli: Strażacka Orkiestra Dęta z Filipowic pod dyrekcją Dominika Malika, organista Czesław Michalik i miejscowy chórek z „Pieśnią Dożynkową” przy akompaniamencie gitary Adama Pyrka i skrzypiec Krzysztofa Pyrka. Homilię wygłosił ks. Paweł Mikulski, który poświęcił także wieńce wniesione do świątyni przez orszaki dożynkowe.
Po przemarszu w asyście orkiestry na pobliski stadion liczna publika podziwiała prezentacje i ośpiewanie wieńców złożonych u stóp wystrojonej estrady. Spore wrażenie robiły dożynkowe witacze ustawione przy drogach dojazdowych do Stróż, jak i sama oprawa miejsca. Na początku wystąpienie pani minister, zaś Starostowie Dożynek - państwo Janusz i Ewa Kaczmarczykowie - właściciele miejscowego gospodarstwa hodowlanego, wręczyli Dawidowi Chrobakowi, Burmistrzowi Zakliczyna, chleb z tegorocznych plonów, by sprawiedliwie go podzielił. Ucałowawszy bochen, włodarz gminy częstował publiczność z uśmiechem i dobrym słowem.
Hej! Dzisiaj w Stróżach wielkie święto mamy,
Bo gminne dożynki tutaj wyprawiamy.
Hej! Już zboże zebrane, czas już na dożynki
Wszystkim tu wyśpiewać grzeszki i uczynki
Starościna Ewa całą noc nie spała,
Tak się na dożynki gminne szykowała
Nasza Starościna dużo krów hoduje,
I tę naszą wioskę dziś reprezentuje
A Starosta Janusz wszystkiego dogląda,
U swoich sąsiadów z pól kombajnem sprząta
Panu Burmistrzowi dzięki swe składamy
Za remont świetlicy, bo wygodę mamy
Hej! Chcemy wreszcie zrobić przyjacielskie koło,
By w Stróżach bywało, jak dawniej, wesoło.
Hej! Żeście nas słuchali, dzięki wam składamy,
I kolejne grupy teraz zapraszamy!
Podobny repertuar, jak ten stróski, przewijał się wśród wszystkich dwunastu reprezentacji wiosek przybyłych na stadion Orła, najstarszego klubu sportowego w gminie Zakliczyn. Orszakom towarzyszyły kapele i grupy instrumentalne. Widownia podziwiała też barwne stroje, misterne wieńce i wypieki. Za ten trud otrzymywali gratyfikację w postaci 600-złotowego załącznika, wręczanego liderom wsi przez burmistrza Dawida Chrobaka i dyr. ZCK Kazimierza Dudzika (dar określany z przymrużeniem oka jako 600+, w nawiązaniu do sztandarowego programu rządu premier Beaty Szydło). Przedstawiciele wiosek wręczali notablom bochny chleba i wieńce. Paleśnica doceniła swego krajana, Burmistrza Dawida Chrobaka. Paleśnicki wieniec zastąpi w tym roku gwoździecki i będzie reprezentował naszą gminę na tegorocznych Dożynkach Powiatowych w Gromniku.
Kolejne punkty programu artystycznego nie pozwalały nudzić się publiczności. Plan, trzeba zaznaczyć, sprawnie realizowany, w tempie, bez przestojów (scena doskonale nagłośniona przez WB Sound Studio Bogusława Wróbla), to - po wcześniejszym koncercie Strażackiej Orkiestry Dętej z Filipowic - występ Julki Bagińskiej - laureatki „Zaczarowanej Piosenki” Anny Dymnej oraz program Kabaretu Kopydłów z udziałem aktorów z popularnego niegdyś programu tv „Spotkania z Balladą”: Leszka Benke, Mateusza Dewery, Ewy Czajkowskiej, Andrzeja Jurczyńskiego, Lidii Kucharskiej-Segień i znanego u nas z przedstawień Teatru Nie Teraz - Przemysława Sejmickiego. Na placu zabaw igrce dzieci z Grupą Imprateam z Brzeska, po drugiej stronie kucyki Pana Lupy z Rudy Kameralnej, paintball i kramy dookoła boiska. W sali pobliskiej szkoły swojskie i smaczne menu dla gości, grup, artystów i obsługi Dożynek. Przestrzeń umiejętnie zagospodarowana łącznie z wydzielonymi miejscami parkingowymi. Pogoda idealna na tego rodzaju imprezę, nie licząc paru kropel dżdżu. Sporym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, główna nagroda w loterii to tablet ufundowany przez Burmistrza D. Chrobaka, bawiącego tu ze swoją rodziną.
Komendant Benke - ulubieniec publiczności - umiejętnie wciągał widownię do zabawy, w sensie dosłownym, bo w pewnym momencie na estradę policjant Dewera sprowadził z tłumu młodą damę, która świetnie poradziła sobie w zabawnym skeczu. A na finał, już o zmroku, fanfary. Stowarzyszenie „Pod bocianim gniazdem” podsumowało Dożynki. Koleżanki złożyły na ręce pani prezes swoje serdeczne podziękowania. Wzruszona Ewa Krakowska poprosiła wszystkich, którzy zapracowali na ten sukces, na estradę, do pamiątkowego zdjęcia z panem burmistrzem i krakowskim kabaretem. Kulminacją święta był pokaz fajerwerków i zabawa taneczna w rytm łąckiej kapeli O’Men.
Tyle w wielkim skrócie o wydarzeniu, jakim bez wątpienia były Dożynki Gminy Zakliczyn w Stróżach AD 2017. A w przyszłym roku święto plonów w Faściszowej. Padła już deklaracja. Czy będzie równie udane jak tegoroczne? Tamtejsi ambitni gospodarze z pewnością dołożą wszelkich starań, mimo że poprzeczka została wysoko zawieszona.
Więcej przeczytacie w Głosicielu.